Krv je zrkadlo zdravia a mikrocirkulácia je druhé srdce.

Ak je krv perfektná a erytrocyty (červené krvinky) oddelené, bez lepivých vrstiev, srdce vynaloží oveľa menšiu námahu na pumpovanie krvi v porovnaní so stavom, keď sú krvinky pospájané a zlepené dokopy do retiazok. Rozdiel medzi perfektným a zlým stavom krvi je v rozdielnej námahe srdca. Zlý stav viskozity alebo tekutosti krvi končí tvorbou fibrínových vlákien, ktoré vyzerajú ako pavučina v krvi. Následne vznikajú tromby a upchávajú cievy v mozgu, srdci alebo pľúcach. Preto je mikrocirkulácia druhé srdce, lebo ak je krv perfektná, uľahčuje prácu vášmu srdcu. Ak sú krvinky zlepené, sú lepivé aj cievne steny a lepivý povlak sa nachádza na všetkých bunkách.

Krv je dôležitá, lebo sa stará o všetky orgány a všetky bunky. Je na prvom mieste v homeostáze, čo znamená udržiavanie podmienok pre život.

Krv sa snaží plniť si svoju funkciu, aby sme žili. Odoberá živiny z oblasti čriev a roznáša ich po celom tele. Odnáša z tela oxid uhličitý a vodu do pľúc, a tak vydychujeme vodné pary a oxid uhličitý v plynnej forme. V tele táto zmes tvorí kvapalinu, kyselinu H2CO3, ktorú absorbujú erytrocyty. Následne pri nádychu naberá krv v pľúcach kyslík a odnáša ho do tela. V tele ho odovzdáva v tkanivách v najtenších kapilárach, ktoré tvoria 99% všetkých našich ciev v celkovej dlžke 100 000 km. Kyslík je nevyhnutný k životu pre všetky naše bunky - črevnými počínajúc a nervovými končiac. Odvod CO2 je druhá nevyhnutná podmienka, aby sme sa neprekyslili. Tu okrem krvi vstupujú do hry aj pľúca, pankreas, kosti a obličky a pokožka.

Krv je oveľa dôležitejšia, ako si myslíte

Aby krv plnila svoju funkciu, častokrát aj "rabuje" naše orgány pokiaľ nemá inú možnosť. Je to princíp homeostázy. Je to princíp prežitia. Bez krvi neprežije žiaden náš orgán. Ak v krvi nie je to, čo potrebuje pre zachovanie svojej riadnej funkcie, orgán jej to odovzdá. Ak je krv prekyslená, zasahuje do zásob hydrogenuhličitanov, v horšom prípade aj do kostí, ešte v horšom prípade likviduje zásoby kolagénu v tkanivách a starneme doslova zo dňa na deň. Je to ako keď nás rozožiera kyselina zvnútra. Ak je krv príliš toxická, ukladá odpady v tele, či vo forme kyslých lokálnych miest, toxických skládok v medzibunkovom priestore alebo aj v samotných bunkách. Krv je oveľa dôležitejšia ako si ľudia myslia. Je to v tele to najdôležitejšie.

Návšteva lekára

Ak idete k lekárovi a niekde už cítite problém, častokrát sa stáva, že krv máte v poriadku, podľa krvného obrazu Vám nič nie je. Ale nemusí tomu tak byť. Už sa začal proces zhoršovania stavu, a pretože lekár nevie vyšetriť pri prvom kontakte s pacientom orgán, pošle pacienta domov alebo naordinuje ďalšie vyšetrenia. Tie len preukážu, že problém naozaj existuje. Nikto však neskúma príčinu, liečia sa následky. Častokrát je potrebné zredukovať škody na orgáne, čo riešia lekári, ale po jeho záchrane by malo nasledovať odstránenie príčiny a to sa obvykle nedeje. Pacient ide domov, lebo sa vyriešil akútny problém a žije ďalej ako predtým a robí tie isté chyby ako predtým, lebo nevie, kde robí chyby a čo robí zle. Nikto ho to nenaučil a nevysvetlil mu, ako žiť, aby bol zdravý a mohol žiť dlho. A tak ďalší problém na seba nenechá dlho čakať. Možno na inom orgáne a inom mieste.

Krv stojí nad všetkým

Zdravie je základ. Naša krv sa snaží zdravie udržať. My musíme krvi umožniť, aby mohla plniť svoju funkciu a dodávať orgánom všetko, čo potrebujú, a odvádzať z nich všetko, čo je nutné, ako sa to najlepšie dá.

Kumulácia roky starých odpadov

Priveľa jeme, primálo pijeme. Odpady si nájdu svoje vlastné riešenie, napr. v konverzii našich buniek na rakovinové. Nič nebeží normálne, aj krv mení svoje vlastnosti. A keď krv na sklíčku pod mikroskopom nie je v poriadku, je to pre nás signál, aby sme sa nad sebou zamysleli. 90% Slovákov nemá krv na sklíčku pod mikroskopom v poriadku.

Myslíme si, že telo sa postará napr. o dostatok energie. To je len čiastočná pravda. Robí to krv, nie telo. Ona ukladá nadbytok energie do tukových zásob. Keď energie nie je dosť, krv začína rozoberať naše už vybudované tkanivá, či už tuky alebo svaly, a transportovať ich komponenty k tvorbe energie do orgánov na ďalšie spracovanie a následne až do buniek. Napríklad bulímia. Ľudia postihnutí týmto ochorením spálili sami seba v oxidačno redukčných procesoch získavania energie, aby telo prežilo. O to sa stará naša krv. Tá nielen prináša a odnáša komponenty, ale aj určuje, čo sa má diať. Procesy poháňa potenciál. Potenciál znamená schopnosť konať. Napr. potenciál vodíka teda pH, ORP (oxidačno redukčný potenciál) a rôzne elektrické potenciály, tlakový potenciál, potenciály procesov rozpúšťania a zmien koncentrácií látok atď.

Takže krv stojí nad všetkým. Aj tok energie k mozgu zaisťujú krvinky. Aj upratujú a odnášajú odpady. Vyčlenené organizačné jednotky v našom tele v rôznych orgánoch odpady triedia, niektoré odstraňujú tekutý odpad, iné tuhý, ďalšie plynný a tak tieto jednotky plnia svoje funkcie organizovane v obličkách, pečeni atď.

Krv navyše plní aj ochrannú funkciu a bráni invázii nepriateľov do tela. Ak už do tela vniknú, bojuje s nimi. Takže napr. v dýchacom systéme je veľké množstvo bojovníkov pripravených zasiahnuť proti vírusom atď.

Zdravie začína v čreve a krv je základom zdravia

V tráviacom systéme máme vybudovanú najsilnejšiu armádu vlastných bojovníkov, asi 60% imunity je práve tam. Pomáhajú aj spriatelené kmene, ktoré žijú v blízkosti nášho čreva. Je to veľmi silná armáda, má ohromný potenciál. V čreve žije stonásobne vyšší počet baktérií ako je počet všetkých buniek nášho tela. O túto armádu sa treba starať a nerobiť v jej radoch škody, lebo ak ju oslabíme, boj sa presunie do celého tela. Preto zdravie začína v čreve a krv je zrkadlo zdravia. Verím, že po tomto vysvetlení urobíte ešte dnes prvý krok k tomu, aby ste žili dlhšie, boli krajší a vyzerali lepšie. Aby ste boli zdraví. Je potrebné začať sa starať o svoju krv. Jednou z ciest je laser BIOquant®.

František Kokoš 16. 3. 2011